Фирмата, която е възложила археологическите проучвания в имота на Гладстон 12, е друга
Ново име има инвеститорът на Къщата на Куцоглу, с което е кандидатствал пред МК с проект за промяна по време на строителство
Становището е одобрено с подписа на министър Банов
Прекратена е прокурорска преписка по линия „Надзор за законност“ във връзка с издадено строително разрешение
Фирмата, която е възложила археологическите проучвания в имота на ул. „Гладстон“ 12, е друга. Това стана ясно от представени документи на проверяващите при днешната инспекция.
Проверката бе светкавична от кметството в Централен, заради багерите, които се завърнаха в имота днес. Строителният надзор твърдеше, че щели да възстановяват съществуващата сграда-паметник на културата, но тя не съществува и тепърва трябва да се изготви проект за възстановяване на съборената ценна къща.
Оказа се, че на парцела днес са стартирали археологически проучвания, пак според представените документи.
Интересен обаче е фактът, че инвеститорът е подал документи за съгласуване в МК с проект за промяна по време на строителство от името на друго юридическо лице, а не от Неокор Билдинг ЕООД – това, което представи и получи първоначално строително разрешение за реконструкцията на архитектурния паметник, който впоследствие срина.
Утвърдителния отговор – становище за промяна по време на строителство е одобрен с подписа на министър Боил Банов през февруари месец тази година за „ПИ Билдинг 2020“.
Реално погледнато се пита какво променяме по време на строителство, когато основната сграда я няма?!
„Представители на фирмата се явиха тук с искане за издаване на строително разрешение по този ред. Съответно им бе обяснено от страна на администрацията, че това е недопустимо. При положение, че са съборили основната сграда, те да искат с промяна по време на строителство да я възстановят?! И съответно им бе казано да си изготвят цялостен проект за ново строителство от А до Я, да го съгласуват с възстановяване в първоначалния вид, ако не се лъжа, по закон трябва да се спазят и предишните обеми и площи,“ поясни кметът на Централен Георги Стаменов.
След което, както видяхме днес, са вкарали един прекрасен багер. Следва незабавна проверка от наша страна и се установи, че имат разрешение от БАН, от катедрата, която отговаря за археологически проучвания в този терен и договор с тях, припомни той.
„Лично моите притеснения са да не изчезнат основите на сградата, които носят своята автентичност в това археологическо проучване.“
По този казус днес от кметството са уведомили Министерство на културата, НИНКН и Инспектората към тях. Уведомен е и Археологическия музей в Пловдив, тъй като по първоначалния инвеститорски проект, който не е изпълнен, има подписан договор с музея за наблюдаване на работата от местните археолози.
„Надявам се и поне малкото останала културно-археологическа автентичност да не изчезне, поради корпоративни интереси. Лично за мен е непонятен този начин на действие. Ако бяха спазили първоначалния проект, най-вероятно тази сграда сега щеше вече да е възстановена и съответно новите собственици да се радват на своите домове, а инвеститорите да са приключили поредния обект, но за съжаление отново една къща, носеща история, изчезна,“ коментира районният кмет пред Под тепето.
Тук е мястото да се отбележи, че ни направи впечатление, бързото придвижване на въпросното съгласуване за новото юридическо лице в МК, НИНКН и БАН, което отбелязахме пред Георги Стаменов.
По думите му, институциите и администрациите все по-бързо започват да обработват преписки на граждани и фирми, което в случая е положително и поощрително.
Днес следобед пък на редакционната поща на Под тепето се получи писмо от инж. Николай Василев, с което той иска да уточни какво е имал предвид с изказването си за, че прокуратурата е прекратила процедурата. Става въпрос за отказ на прокурора в Окръжна прокуратура Костадин Паскалев да се предприемат действия по реда на надзора за законност във връзка с издадено строително разрешение. Постановлението от 21 август е пратено на кмета на район Централен Георги Стаменов. Според прокурор Паскалев липсват основания за предприемане на действия по линия „Надзор за законност“, с което той прекратява прокурорската преписка.
Кольо Майка, защо се отрече от името си ?!